Catalogue 64

Nintendo 64 Perfect Catalogue (パーフェクトカタログ). Gdy zobaczyłem przedstawianą tutaj publikację, pomyślałem sobie, że to kolejna książka o Nintendo 64, ale tym razem w języku japońskim?! Tego jeszcze nie widziałem. Muszę to sprawdzić! Tym bardziej, że to dość niedawna publikacja, której data premiery przypadła na 27 kwietnia 2019.

Z biegiem lat na rynku pojawiło się kilka publikacji dotyczących konsoli Nintendo 64. Jedne z nich są lepsze inne gorsze. Większość jednak jest dostępnych w języku angielskim. Jedna znana mi książka jest po francusku i jedna po hiszpańsku. [1] Tym razem mam przyjemność zapoznać się z pozycją wydaną w języku japońskim. Jest ona częścią większej serii o tytule Perfect Catalogue, gdzie inne wydania omawiają różne inne retro konsole. Jedną z nich jest Nintendo 64, o której to konsoli napisał Hiroyuki Maeda. A tytuł ukazał się za sprawą wydawcy G-Mook 170. Ponieważ książka została napisana w języku japońskim, to też i na tamten rynek jest przeznaczona. Musiałem, więc ją ściągać z zagranicy. A przyleciała w takiej paczce tak oto ostemplowanej jak poniżej na zdjęciu. Przesyłka była dobrze zabezpieczona i dotarła bez większych opóźnień.

Powiem to od razu. Już na pierwszy rzut oka czytelnik może czuć, że ma styczność z przemyślanym produktem. Na początek każdy zauważy, że okładka jest zabezpieczona dodatkową zdejmowaną obwolutą. To mały szczegół, ale cieszy. Papier może nie jest kredowy, ale szorstki i matowy. Jednak dość solidny i gruby tak, że wydrukowane na nim zdjęcia są soczyste i kolorowe. Zaś tekst mimo, że niezrozumiały z powodu bariery językowej to bardzo wyraźny i czytelny.

Trudno to ująć słowami, ale w tej książce wszystko jest przemyślane i rozplanowane co do linijki tekstu. Mimo, że nic nie rozumiem z zawartości książki, to dobrze rozplanowane zdjęcia przeplatają się ze świetnie dobranym rozmiarem tekstu. Tą książkę po prostu przyjemnie trzyma się w dłoni i świetnie ogląda.

Nie jest to może opasłe tomisko, bo cała publikacja zamyka się w ramach 176 stron. Jednak w środku nie zabrakło świetnej zawartości. Całość została podzielona na kilka ważnych działów, nie ograniczając się tylko do gier, ale w dużej mierze skupiając się na samym sprzęcie. I tak całą książkę mamy podzieloną na 3 główne rozdziały. Pierwsza opisuje sam sprzęt, druga prowadzi nas po całym katalogu gier na Nintendo 64 wydanych w Japonii, a trzeci rozdział to tytuły niewydane w Japonii. Poniżej spis treści w wersji anglojęzycznej:

Chapter1:All about NINTENDO64 hardware

NINTENDO64
・Spec detailed information
・Color variations
・Controllers
Pikachu NINTENDO64
64DD
・64DD Software
NINTENDO64 peripherals
・VRS
・Memory Expansion Pak
・Rumble Pak
・GB Pak
Overseas NINTENDO64 report

Chapter2:NINTENDO64 All Soft Catalogue

All the 198 Japanese games lovely presented with info, box-arts, and screenshots

Chapter3:NINTENDO64 Foreign Soft Catalogue

Discover the best titles that haven’t been released in Japan

APPENDIX:Database

The comprehensive list of NINTENDO64 titles released worldwide
Japanese games soft index

Jak na typową publikację tego typu przystało, zaczynamy typowo od technicznych kwestii konsoli. Te rozdziały może nie są długie, ale ważne dla całościowego odbioru książki. Co warto podkreślić, zamieszczone tutaj zdjęcia są świetnej jakości i przedstawiają konsole z każdej możliwej strony. Do tego umieszczono opisy i zdjęcia różnych wariantów kolorystycznych konsoli, padów i wydań specjalnych konsoli takich jak ta w kształcie Pikachu. Oczywiście mowa o różnych wersjach konsoli przeznaczonych na rynek japoński. Nie zdziwcie się więc, że nie zobaczycie wydań specjalnych konsoli przeznaczonych na rynki europejski lub amerykański. A co najlepsze, że to jest świetne źródło wiedzy o oficjalnych nazwach wszelkich akcesoriów oraz oficjalnych datach ich premiery. I tak model kontrolera z motywem Pikachu ukazał się na rynku dopiero w 2000 roku.

W nawigacji pomiędzy rozdziałami pomagają znaczniki na zewnętrznych brzegach kartek. Świetne rozwiązanie, które ułatwia poruszanie się po zawartości książki.

W tej publikacji znalazło się także miejsce na rozszerzenie do konsoli o nazwie 64DD, opis akcesoriów, których tylko tych oficjalnych wydano całkiem sporo. Zaczynając od zwykłej karty pamięci, Expansion Pak, Rumble Pak, a kończąc na mikrofonach rozpoznających głos i mowę w języku japońskim. Każde akcesorium opatrzone jest oficjalną nazwą, datą premiery i swoim kodem

Nie pominięto wydania koreańskiego konsoli Nintendo 64, które jest najrzadszym modelem w skali świata. [2]

Jest też krótka notatka o wersji na rynek chiński, czyli iQue Player.

Bardzo ciekawy fragment znajdziemy na stronie 152, którą to całą przeznaczono na opis stacji roboczej dla developerów o nazwie ONYX.

Spora część książki została  przeznaczona na przegląd gier, który został podzielony na lata od 1996 do 2001 roku. W tym okresie na rynek w Japonii trafiło 198 gier w oficjalnej dystrybucji.


Dużą zaletą tego katalogu jest umieszczenie okładek pudełek z japońskich wydań. Wygląd kartridża, przedniej i tylnej strony okładki oraz data premiery widnieje przy każdej grze. Tekstu opisującego poszczególne gry tutaj niewiele, więc mogę przypuszczać, że informacji w nim też za dużo nie umieszczono.

Oddzielny rozdział traktuje o grach wydanych za oceanem, czyli głównie w Stanach Zjednoczonych, a które to nie trafiły na rynek w Japonii do oficjalnej dystrybucji. Znajdziemy tutaj takie tytuły jak Rayman 2, Quake, Glover i kilka innych tytułów, których naliczyłem 28.

Bardzo ciekawym i ważnym rozdziałem (z mojego punktu widzenia) jest lista z premierami gier. Ułożona chronologicznie, ale co ważne z datami premiery w Japonii co do dnia. [3]

Mimo, że nic nie rozumiem z powodu bariery językowej, to jakość wydania i estetyczny odbiór sprawiają, że z przyjemnością kartkuje tą książkę. Jeżeli więc masz już pozycje takie jak Nintendo 64 Anthology oraz N64 a Visual Compendium [4], a nadal jest Ci mało, to polecam wybrać ten „perfekcyjny katalog”.

@ Valoo


Przypisy:

[1] nintendo64.pl/index.php/przeglad-ksiazek-o-konsoli-nintendo-64/

[2] nintendo64.pl/index.php/444-2/

[3] nintendo64.pl/index.php/ostatnia-gra-na-nintendo-64/

[4] nintendo64.pl/index.php/n64-a-visual-compendium/


P.S. Próbowałem poszukać jakichkolwiek recenzji, opinii w internecie, ale bezskutecznie. Natrafiłem na pojedyncze wpisy z portali społecznościowych na zasadzie „patrzcie mam książkę”. Nie wiem z jakim przyjęciem spotkała się ta pozycja w Japonii i na zachodzie. Ale ja zdecydowanie ją polecam!